Ukens kamper: Bringserien og Lerøyserien på MyGame

Bringserien og Lerøyserien er det øverste nasjonale nivået for aldersbestemt håndball i Norge, og er en mulighet for noen av landets største talenter til å bli nasjonale mestere. Over 150 lag deltar i rundespillet i turneringene, og 10. og 11. februar kan du se fremtidens stjerner i aksjon på MyGame. Denne helgen sender MyGame over 60 kamper fra Bring- og Lerøyserien, og vi har plukket ut en håndfull blant helgens godbiter som vi har vurdert som ekstra spennende.
Skrevet av Even Funderud
7. februar 2024

Turneringene

  • Bringserien er det øverste nasjonalet spilletilbudet for lag i klassene gutter og jenter 16 år
  • Lerøyserien er det tilsvarende turneringen for lag i klassene gutter og jenter 18 år.
  • Det spilles kvalifisering, 4 runder og et nasjonalt sluttspill i begge turneringer.
  • 54 jentelag og 36 guttelag  kom videre fra kvalifiseringen og deltar i spillerundene i Bringserien.
  • 36 jentelag og 27 guttelag  kom videre fra kvalifiseringen og deltar i spillerundene i Lerøyserien.
  • 10. og 11. februar er det klart for 3. spillerunde.

HK Rygge – Larvik Turn

Lørdag 14:00 J16 avdeling 1

Håndballklubben Rygge braker sammen med Larvik Turn i det som allerede ser ut som et avgjørende oppgjør i avdeling 1.

Begge lag står med tre seire på sine fire første kamper, og har begge røket på tap mot suverene Fjellhammer som for øyeblikket kruser mot 1.plass og avansement i avdelingen.

Lagene fra hver sin side av Oslofjorden ligger likevel bare to poeng bak avdelingslederen, og må gjøre alt de makter for å unngå at luken blir større.

Samtidig vil seier i dette oppgjøret være et stort skritt mot avansement, da de to beste 2.plassene fra de seks avdelingene går videre til sluttspillet.

Nøkkelkampen i avdeling 1 blåses i gang i Utleirahallen lørdag 14:00.

Se kampen her

Byåsen – Runar

Søndag 10:00 G16 Avdeling 3

På søndagskvisten er det duket for nok en thriller, når Byåsen spiller mot Runar i sistnevntes storstue Runarhallen.

En skjebnesvanger kamp, hvor Byåsen bør ta sikte på to poeng for å holde liv i drømmen om avansement.

Trondheimslaget har tapt to av kampene så langt, og ligger for øyeblikket to poeng bak Runar som ligger på den sluttspillsgivende 2.plassen.

På guttesiden er det de to beste lagene i hver avdeling som går videre til sluttspillet i Bringserien, og hvis trønderne skal makte å komme seg forbi laget fra Hvalfangerbyen er det nå sjansen må gripes.

For Runar derimot er dette en mulighet til å så godt som sikre avansementet.

Se kampen her

Flint Tønsberg – Kolbotn

Søndag 14:00 J16 Avdeling 2

Både Flint Tønsberg og Kolbotn har begge full pott etter de første fire kampene, men for øyeblikket er det vestfoldingene som topper tabellen.

Kun 1.plass i avdelingen sikrer videre deltakelse i Bringserien, da laget som ender som nummer to vil være avhengig av resultatene i de andre avdelingene for å gå videre.

Derfor blir søndagens toppoppgjør i Ranheim Aktivitetshall en kamp det er verdt å rette øynene mot.

Følg spenningen på MyGame fra 14:00.

Se kampen her

Randesund – Åsane

Lørdag 15:30 J18 avdeling 1

Kristiansandslaget Randesund har fått en solid start på Lerøyserien med seks poeng på de første fire kampene.

Dette er foreløpig nok til å ligge an til avansement, men kun et poeng bak lurer Åsane. Ettersom at Hordalandslaget røk på en uavgjort mot Sarpsborg etter å ha ledet med tre mål få minutter før slutt.

Jentene fra Bergens største bydel bør unngå flere poengtap hvis de skal makte å klatre fra sin foreløpige 4.plass og opp til avansementgivende plassering.

Randesund har og en jobb å gjøre før de kan være trygge på å nå sluttspillet. Lørdag 15:30 braker lagene sammen på Nadderud Arena.

Se kampen her

ROS – Melhus

Lørdag 19:00 G18 Avdeling 2

Gutter 18 laget til ROS IL, eller Røyken og Spikkestad idrettslag, fikk heve den prestisjetunge pokalen i Lerøyserien i 2023. I år er det en ny generasjon håndballtalenter som har fått den store oppgaven med å følge opp fjorårsbragden.

Askerlaget har vunnet tre av de fire første kampene og ligger foreløpig a poeng med 2.plassen i avdelingen. Nå er det de som skal arrangerer kamper i sin egen hall, og lagets videre fremtid i turneringen er avhengig av at de denne helgen makter å mobilisere til en god poengfangst på hjemmebane.

Melhus følger kun et poeng bak, og veien opp til avansementgivende plass er kort i en av turneringens jevneste avdelinger.

Trønderne er avhengige av å ta poeng mot lagene over seg på tabellen for å avansere, og en ypperlig mulighet til å gjøre nettopp det venter på dem i ROS Arena lørdag kveld.

Se kampen her

Følgene kamper sendes fra Bringserien og Lerøyserien på MyGame i helgen:

Lørdag 10.02.2024

Klokken 10:00:

Larvik Turn vs. Utleira – Bringserien J16 Avd 01

LFH09 vs. Bodø – Bringserien J16 Avd 05

Ull/Kisa vs. Bjarg – Bringserien G16 Avd 04

Bjørnar vs. Charlottenlund – Bringserien G16 Avd 03

Klokken 11:00:

Øyestad vs. Kolstad – Lerøyserien G18 avdeling 3

Bækkelaget Håndball Elite vs. Charlottenlund – Lerøyserien G18 avdeling 3

Fyllingen vs. Ros – Lerøyserien G18 avdeling 2

HK-72 Sande vs. Åsane – Lerøyserien G18 avdeling 1

Sarpsborg vs. Gjøvik HK – Lerøyserien J18 avdeling 1

Fyllingen vs. Reistad – Lerøyserien J18 avdeling 2

Storhamar vs. Aksla – Lerøyserien J18 avdeling 3

Larvik HK vs. Utleira – Lerøyserien J18 avdeling 4

Klokken 11:30:

Sverresborg vs. Gneist – Lerøyserien J18 avdeling 3

Klokken 12:00:

Bodø vs. Glassverket – Bringserien G16 Avd 04

Klokken 14:00:

HK Rygge vs. Larvik Turn – Bringserien J16 Avd 01

Urædd vs. LFH09 – Bringserien J16 Avd 05

Stjørdal HK vs. Ull/Kisa – Bringserien G16 Avd 04

Kjelsås vs. Bjørnar – Bringserien G16 Avd 03

Klokken 15:00:

Kolstad vs. Viking – Lerøyserien G18 avdeling 3

Grenland Topphåndballklubb vs. Bækkelaget Håndball Elite – Lerøyserien G18 avdeling 3

Melhus vs. Fyllingen – Lerøyserien G18 avdeling 2

Nærbø vs. HK-72 Sande – Lerøyserien G18 avdeling 1

Gjøvik HK vs. Runar – Lerøyserien J18 avdeling 1

Reistad vs. Oppsal – Lerøyserien J18 avdeling 2

Charlottenlund vs. Storhamar – Lerøyserien J18 avdeling 3

Utleira vs. Kjelsås – Lerøyserien J18 avdeling 4

Klokken 15:30:

Randesund vs. Åsane – Lerøyserien J18 avdeling 1

Stavanger 2 vs. Sverresborg – Lerøyserien J18 avdeling 3

Klokken 16:00:

Glassverket vs. Øvrevoll Hosle IL – Bringserien G16 Avd 04

Klokken 18:00:

Utleira vs. HK Rygge – Bringserien J16 Avd 01

Bodø vs. Urædd – Bringserien J16 Avd 05

Bjarg vs. Stjørdal HK – Bringserien G16 Avd 04

Charlottenlund vs. Kjelsås – Bringserien G16 Avd 03

Klokken 19:00:

Viking vs. Øyestad – Lerøyserien G18 avdeling 3

Charlottenlund vs. Grenland Topphåndballklubb – Lerøyserien G18 avdeling 3

Ros vs. Melhus – Lerøyserien G18 avdeling 2

Åsane vs. Nærbø – Lerøyserien G18 avdeling 1

Runar vs. Sarpsborg – Lerøyserien J18 avdeling 1

Oppsal vs. Fyllingen – Lerøyserien J18 avdeling 2

Aksla vs. Charlottenlund – Lerøyserien J18 avdeling 3

Kjelsås vs. Larvik HK – Lerøyserien J18 avdeling 4

Klokken 19:30:

Åsane vs. Haslum Bærum Damer – Lerøyserien J18 avdeling 1

Gneist vs. Stavanger 2 – Lerøyserien J18 avdeling 3

Klokken 20:00:

Øvrevoll Hosle IL vs. Bodø – Bringserien G16 Avd 04

Søndag 11.02.2024

Klokken 10:00:

Ålgård vs. Gneist – Bringserien J16 Avd 01

Kolbotn vs. Ranheim – Bringserien J16 Avd 02

Oppegård vs. Charlottenlund – Bringserien J16 Avd 05

Asker vs. Bergsøy – Bringserien G16 Avd 02

Byåsen vs. Runar – Bringserien G16 Avd 03

Klokken 14:00:

Gneist vs. Kongsvinger – Bringserien J16 Avd 01

Flint Tønsberg vs. Kolbotn – Bringserien J16 Avd 02

Hundvåg vs. Oppegård – Bringserien J16 Avd 05

Haslum HK vs. Asker – Bringserien G16 Avd 02

Gml. Fredrikstad vs. Byåsen – Bringserien G16 Avd 03

Klokken 17:30:

Bergsøy vs. Haslum HK – Bringserien G16 Avd 02

Klokken 17:45:

Ranheim vs. Flint Tønsberg – Bringserien J16 Avd 02

Klokken 18:00:

Kongsvinger vs. Ålgård – Bringserien J16 Avd 01

Charlottenlund vs. Hundvåg – Bringserien J16 Avd 05

Klokken 18:00:

Runar vs. Gml. Fredrikstad – Bringserien G16 Avd 03

Se alle kampene her